Cilët do të jenë 6 demokratë që do të hyjnë në histori për miratimin e reformës në drejtësi?

Pas dështimit të marrëveshjes së mundshme për miratimin e reformës në drejtësi ku Rama dhe Basha nuk ranë në një mendje për të miratuar reformën në drejtësi, tani më ka nisur numërimi i votave që duhen për ta miratuar këtë reformë. Aktualisht mazhoranca PS-LSI-PDIU kanë në brendësi të tyre 85 deputet. Partia Socialiste ka në grupin e saj parlamentar 61 deputet, përfshirë edhe Blendi Klosin … Continue reading Cilët do të jenë 6 demokratë që do të hyjnë në histori për miratimin e reformës në drejtësi?

wp-1464979770411.jpg

Momentet e embla ne jete i perjeteson ne vizatime

Curtis Wiklund është një fotograf dasmash nga Ortonville i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Historia e martesës së tij të lumtur e ka inspiruar atë që të krijojë një seri të vizatimeve dedikuar gruas së tij, Jordin. Gjatë vitit të kaluar, Curtis ka ilustruar 365 momente të lumtura mes tyre, nga një për secilën ditë, duke na  bere te kuptojme sesa  rendesi ka qe ne … Continue reading Momentet e embla ne jete i perjeteson ne vizatime

146471669631516_DOREHEQJA_19_19

Mallkimi i 31 majit, fiks 5 vjet më parë historia e Griseldës…

Për koinçidencë, në të njëjtën datë të 5 viteve më parë, Elvis Rroshi u bë protagonist i një ngjarjeje që lindi nga hiçi e trazoi gjithë vendin. Më 31 maj të vitit 2011, Elvis Rroshi denonconte rrëmbimin e ish-bashkëshortes së tij Griselda Rroshi. Sipas dëshmisë, rrëmbyesit e morën atë dhe pasi e keqtrajtuan, gruas që thoshte se ishte shtatëzënë iu hoq fëmija. Më pas e … Continue reading Mallkimi i 31 majit, fiks 5 vjet më parë historia e Griseldës…

maska2

Maska qe rrit floket 10 cm brenda nje muaji. Funksionon

Një ndër problemet kryesore që përballen shumë vajza e gra, janë flokët që rriten ngadalë, ose kanë pësuar rënie. Disa femra kanë shumë dëshirë që të kenë flokë më të gjatë dhe të mund të “luajnë” me to duke bërë modele të ndryshme. Në ndihmë i vjen kjo maskë natyrale, pa koncentrate dhe pa materiale kimike apo të tjera të dëmshme. Kjo maskë rrit gjatësinë … Continue reading Maska qe rrit floket 10 cm brenda nje muaji. Funksionon

wp-1463310776135.jpg

Akuzat, “ministri Tahiri pergjon opoziten dhe ambasadoret”

Nenkryetari i Komisionit Parlamentar  te Sigurise Kombetare akuzuon ministrin e brendshem se po perdor nje paisje te paligjshme per te pergjuar jo vetem opoziten por edhe ambasadoret e huaj te akredituar ne vendin tone.   “Prej ditësh është konstatuar se Tahiri mban një pajisje të paligjshme përgjimi, që duhet mbajtur vetëm me miratimin dhe autorizimin e Prokurorisë. Pse i përgjon telefonat Tahiri? Hipotezat jane të … Continue reading Akuzat, “ministri Tahiri pergjon opoziten dhe ambasadoret”

wp-1463304203364.jpg

Si funksionon IMSI-Catcher, pajisja që përgjon telefonat në Tiranë

Telefonat celularë nuk e verifikojnë sinjalin që vjen nga një operator telefonik. Mjafton që sinjali të jetë i fortë dhe celulari lidhet automatikisht me operatorin telefonik. Ky fakt është shfrytëzuar nga shpikësit e pajisjes së përgjimit “IMSI-Catcher” që disponohet nga policia shqiptare dhe është në Tiranë. Ajo vepron si një antenë false e telefonisë celulare dhe çdo telefon pranë saj mund të përgjohet në tekst … Continue reading Si funksionon IMSI-Catcher, pajisja që përgjon telefonat në Tiranë

wp-1463299366688.jpg

Rrugët me pagesë, ja tarifat për gjithë llojet e makinave

Qeveria përfundoi hartimin e strategjisë për tarifimin e rrugëve, ku janë të përcaktuara tarifat që do të paguhen nga automjetet. Sipas draftit të hartuar nga Banka Europiane për Ndërtim dhe Zhvillim, me kërkesë të Qeverisë, janë rekomanduar për t’u taksuar 9 kategori automjetesh. Në draftin e strategjisë, në rast miratimi, rekomandohet që norma bazë e taksës së kalimit në rrugë për veturat të variojë nga … Continue reading Rrugët me pagesë, ja tarifat për gjithë llojet e makinave

Elvis-Rroshi

‘Dekriminalizimi’, zbulohet formulari i Roshit: Jam arrestuar në Gjermani. Nuk mbaj mend pse

Zbulohet formulari për dekriminalizimin, i kryebashkiakut të Kavajës, Ervis Roshi. I cilësuar si një nga personat më të sulmuar nga opozita, dhe se ky i fundit mbrohet shumë nga kryeministri Edi Rama, Roshi në formularin e publikuar nga RD jep një argument të çuditshëm teksa pohon se është arrestuar në Gjermani. Kryebashkiaku shkruan se ai ka qenë i arrestuar dhe i proceduar më parë në … Continue reading ‘Dekriminalizimi’, zbulohet formulari i Roshit: Jam arrestuar në Gjermani. Nuk mbaj mend pse

wp-1462634697279.jpg

Abuzoi me fotot dhe statuset e dikujt, gjykata e Tiranes i kerkon te dhenat Facebook

Gjykata e Tiranës në një vendim të sajin detyron kompaninë Facebook me qendër në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që t’i dorëzojë policisë gjyqësore të drejtorisë së përgjithshme të policisë së shtetit shqiptar të dhënat e regjistrimit si dhe IP nga ku është regjistruar një përdorues, i cili dyshohet se ka abuzuar me publikimin e fotove dhe statuseve në emër të një personi … Continue reading Abuzoi me fotot dhe statuset e dikujt, gjykata e Tiranes i kerkon te dhenat Facebook